حدیث هفته

قالَ  امام صادق(علیه السلام): إمْتَحِنُوا شیعتَنا عِنْدَ ثَلاث: عِنْدَ مَواقیتِ الصَّلاهِ كَیْفَ مُحافَظَتُهُمْ عَلَیْها، وَ عِنْدَ أسْرارِهِمْ كَیْفَ حِفْظُهُمْ لَها عِنْدَ عَدُوِّنا، وَ إلى أمْوالِهِمْ كَیْفَ مُواساتُهُمْ لاِخْوانِهِمْ فیها.
فرمود: شیعیان و دوستان ما را در سه مورد آزمایش نمائید
1 ـ مواقع نماز، چگونه رعایت آن را مى نمایند

2 ـ اسرار یكدیگر را چگونه فاش و یا نگهدارى مى كنند

3 ـ نسبت به اموال و ثروتشان چگونه به دیگران رسیدگى مى كنند و حقوق خود را مى پردازند
.

آمار بازدید

منبر

          منبر جایگاه مرتفعی است که روحانیان، دانشمندان و علماء دینی به هنگام سخنرانی و ارشاد مخاطبان، بر روی آن قرار می گیرند.

          منبر لغتی عربی به معنای جایگاهی پلکانی است . نمونه های اولیه منبردر زمان پیامبر گرامی اسلام شکل گرفته و در طول زمان شکل آن تکامل یافته است.

در تاریخ وارد شده که پیامبر اعظم (ص) اسلام به هنگام سخنرانی به یکی از ستونهای مسجد نبوی (اولین مسجد در اسلام که با نظر پیامبر گرامی اسلام و کمک مسلمانان در شهر مدینه ساخته شد) تکیه کرده، مسلمانان را مورد خطاب قرار داده و آنان را از آئین و شریعت اسلام آگاه می ساختند.  پس از مدتی مؤمنان احساس کردند که این کار سبب خستگی ودشواری برای پیامبرشان می شود و بهمین جهت به آن حضرت پیشنهاد نمودند که جایگاهی را درست نمایند تا پیامبر (ص) به هنگام سخنرانی بر روی آن جایگاه نشسته و سخنرانی نمایند تا هم تمامی مخاطبان چهره آن حضرت را مشاهده نمایند و هم صدای ایشان با سهولت بیشتری به تمام مخاطبان رسانده شود.  این پیشنهاد مورد موافقت پیامبر قرار گرفت و اولین منبر در جهان اسلام ساخته شد.

در گذشته جنس منبر بیشتر از چوب بوده و در حال حاضر منبرها با ترکیبی از چوب و فلز ساخته می شود و ارتفاع یا کوتاهی و بلندی منبر بر اساس وسعت مکان مورد استفاده­ی آن تعریف می شود و دارای استاندارد خاصی نیست.

پیوندها