حدیث هفته

 

 قَالَ علیه‌السلام: الرَّغْبَةُ فِي الدُّنْيَا تُورِثُ الْغَمَّ وَ الْحَزَنَ وَ الزُّهْدُ فِي الدُّنْيَا رَاحَةُ الْقَلْبِ وَ الْبَدَنِ. (تحف‌العقول، ص۳۵۸)

امام صادق علیه‌السلام فرمود: میل به دنیا، مایۀ غم و اندوه است و بى‏‌میلى و زهد به دنیا، مایۀ آسایش دل و پیکر است.

 

آمار بازدید

منبر

          منبر جایگاه مرتفعی است که روحانیان، دانشمندان و علماء دینی به هنگام سخنرانی و ارشاد مخاطبان، بر روی آن قرار می گیرند.

          منبر لغتی عربی به معنای جایگاهی پلکانی است . نمونه های اولیه منبردر زمان پیامبر گرامی اسلام شکل گرفته و در طول زمان شکل آن تکامل یافته است.

در تاریخ وارد شده که پیامبر اعظم (ص) اسلام به هنگام سخنرانی به یکی از ستونهای مسجد نبوی (اولین مسجد در اسلام که با نظر پیامبر گرامی اسلام و کمک مسلمانان در شهر مدینه ساخته شد) تکیه کرده، مسلمانان را مورد خطاب قرار داده و آنان را از آئین و شریعت اسلام آگاه می ساختند.  پس از مدتی مؤمنان احساس کردند که این کار سبب خستگی ودشواری برای پیامبرشان می شود و بهمین جهت به آن حضرت پیشنهاد نمودند که جایگاهی را درست نمایند تا پیامبر (ص) به هنگام سخنرانی بر روی آن جایگاه نشسته و سخنرانی نمایند تا هم تمامی مخاطبان چهره آن حضرت را مشاهده نمایند و هم صدای ایشان با سهولت بیشتری به تمام مخاطبان رسانده شود.  این پیشنهاد مورد موافقت پیامبر قرار گرفت و اولین منبر در جهان اسلام ساخته شد.

در گذشته جنس منبر بیشتر از چوب بوده و در حال حاضر منبرها با ترکیبی از چوب و فلز ساخته می شود و ارتفاع یا کوتاهی و بلندی منبر بر اساس وسعت مکان مورد استفاده­ی آن تعریف می شود و دارای استاندارد خاصی نیست.

پیوندها