حدیث هفته

 

 قَالَ علیه‌السلام: الرَّغْبَةُ فِي الدُّنْيَا تُورِثُ الْغَمَّ وَ الْحَزَنَ وَ الزُّهْدُ فِي الدُّنْيَا رَاحَةُ الْقَلْبِ وَ الْبَدَنِ. (تحف‌العقول، ص۳۵۸)

امام صادق علیه‌السلام فرمود: میل به دنیا، مایۀ غم و اندوه است و بى‏‌میلى و زهد به دنیا، مایۀ آسایش دل و پیکر است.

 

آمار بازدید

مهر

 

یکی از ارکان نماز سجده است.  سجده به حالتی گفته می شود که انسان پیشانی خود را بر روی زمین بگذارد و این عمل  نشان خضوع و خشوع در برابر پروردگار و خدای متعال می باشد.  اسلام سجده ای را که به معنای خضوع و خشوع و عظمت و بزرگی باشد در مقابل هر چیز غیر از خداوند ممنوع اعلام کرده است ولی چنانچه این سجده از روی ادب و احترام باشد بلامانع است کمااینکه برادران یوسف در مقابل وی به سجده افتادند و این سجده از روی ادب و احترام بود.

مذاهب اسلامی اتفاق نظر دارند که سجده باید بر روی جسمی پاک انجام پذیرد و در میان این مذاهب پیروان مذهب اهل بیت پیامبر (شیعیان) علاوه بر آن معتقدند که سجده باید بر روی اشیایی خاص انجام پذیرد و نمی توان بر روی هر شی پاک سجده نمود.  از نظر پیروان اهل بیت (ع) اشیایی که می توان بر آنها سجده نمود عبارتند از:

  1. زمین (اعم از خاک یا سنگ)
  2. آنچه از زمین رویانده می شود (به شرط آنکه خوردنی یا پوشیدنی نباشد) مثل چوب یا محصولاتی که از آن بدست می آید مانند کاغذ که سجده بر آنها صحیح است.

          از آنجائیکه همواره خاک یا سنگ در اختیار انسان قرار ندارد، از قطعه خاک پخته شده ای استفاده می شود که به آن مُهر می گویند.  پیروان مذهب اهل بیت پیامبر (ع) معتقدند که بر اساس روایات ، پیامبر (ص) به هنگام سجده بر روی خاک یا زمین سجده می کرده و آنان در پیروی از پیامبرشان است که سجده را تنها بر خاک یا زمین صحیح می دانند.

 

پیوندها